NIEDZIELA  38 /2011 - Edycja łódzka

Witów odpust Św. Augustyna

W liturgiczne wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, parafia w Witowie, czci swojego Patrona. W tym roku uroczystość odpustowa zgromadziła liczną rzeszę wiernych i gości. Mszy Św. odpustowej przewodniczył ks. Maciej Piskorski, niegdyś wikariusz w Witowie. Koncelebrowali: ks. proboszcz Franciszek Dowleszewicz, ks. prał. Waldemar Kulbat, o. Mariusz Ratajczyk CP, o. Kazimierz Sobański (ze zgromadzenia ojców rogacjonistów), ks. Michał Ceglarek oraz ks. Michał Czarnecki, który od 27 sierpnia br. został mianowany nowym wikariuszem w Witowie.

Kaznodzieja przypomniał w homilii drogę św. Augustyna do nawrócenia się. Wyraził przekonanie, iż każdy z nas potrzebuje w swoim życiu czasu przemiany i refleksji, czego najlepszym przykładem jest biskup z Hippony, którego proces przemiany zaprowadził do świętości. Na uroczystość odpustową przybyli także wierni z sąsiednich parafii, a jak co roku w pieszej pielgrzymce pątnicy z Piotrkowa Trybunalskiego. Po Mszy Św. rozpoczęła się uroczysta procesja wokół kościoła. Wzięli w niej udział wszyscy uczestnicy nabożeństwa. W procesyjnym orszaku szły pierwszokomunijne dzieci, głównie dziewczynki, które sypały kwiaty, asysta, liturgiczna służba ołtarza. Tradycyjnie już jeden z feretronów oraz baldachim nieśli strażacy. Do liturgicznego śpiewu przygrywała orkiestra parafialna.

Z odpustem św. Augustyna związana jest również tradycja barwnych odpustowych kramów i zabaw. W tym roku było ich wyjątkowo dużo, ponieważ uroczystość odpustu wypadła w niedzielę w krasie pięknej słonecznej pogody. Na dziesiątkach stoisk można było kupić tysiące drobiazgów.

ks. Michał Ceglarek,