NIEDZIELA 37 / 1998 - Edycja łódzka

Witów. Ku czci św. Augustyna

30 sierpnia 1998 roku, w ostatnią niedzielę wakacji świętowano odpust w Witowie. Niewielki deszcz nie przeszkodził pielgrzymom z kościoła o. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim w zorganizowaniu tradycyjnej pielgrzymki do witowskiego kościoła. Szczycący się    bardzo starą historią, sięgającą aż do czasów gdy  w Witowie istniał zakon premonstratensów / Norbertanów/ odpust i towarzyszący mu ludowy festyn nadal przyciąga wielkie rzesze wiernych. Mszę św. koncelebrowaną odprawiali:  ks. Waldemar Kulbat, redaktor “Niedzieli łódzkiej” oraz o. Mariusz Ratajczyk, pasjonista, ubiegłoroczny neoprezbiter z parafii Witów, aktualnie student Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie, który do Witowa przybył wprost z kursu języka hiszpańskiego w San Sebastian. W okolicznościowym kazaniu ks. Kulbat mówił o  aktualności przesłania św. Augustyna, który dla człowieka dzisiejszych czasów stanowi wzór poszukiwania prawdy i odnalezienia szczęścia w Bogu. Odpust św. Augustyna był także okazją do dziękczynienia za zebrane plony. Nie zabrakło też poświęcenia dorodnych wieńców. W uroczystościach uczestniczyli: ks. prałat Stanisław Socha, dziekan piotrkowski, ks. kan. Zygmunt Czyż, proboszcz parafii Sulejów, ks. kan. Henryk Leśniewski, proboszcz parafii Milejów, o. Józef Łągwa, jezuita, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi, ks. Franciszek Semik, proboszcz parafii Włodzimierzów, ks. Włodzimierz Konopczyński, proboszcz parafii Bujny oraz księża wikariusze z dekanatów piotrkowskiego i sulejowskiego. W poprzednią niedzielę na zakończenie wizytacji kanonicznej ks. arcybiskup Władysław Ziółek odznaczył ks. Tadeusza Jędrzejaka, proboszcza parafii Witów godnością kanonika. Spotkanie odpustowe stanowiło okazję dla zebranych licznie kapłanów  do wyrażenia księdzu proboszczowi serdecznych gratulacji. W  zorganizowaniu uroczystości Księdzu Proboszczowi pomagał wikariusz ks. mgr Piotr Kotas.

Ks. Waldemar Kulbat