WYJAZD EDUKACYJNY MŁODZIEŻY PARAFII WITÓW DO KRAKOWA
W dniach 15-22 lutego 2010 r. grupa młodzieży z parafii Św. Augustyna i Św. Małgorzaty w Witowie udała się na wraz z ks. Michałem do Krakowa i okolic.
Program wyjazdu oprócz zwiedzania historycznej stolicy Polski – Krakowa – obejmował inne ciekawe pod względem historycznym i religijnym miejsca tego regionu, m.in. erem oo. Kamedułów (Kraków – Bielany), klasztor s. Norbertanek ( wart nadmienić, iż w Witowskiej parafii niegdyś były siostry norbertanki), kopiec Kościuszki, krakowskie Błonie.
A tak w ogólnym zarysie przedstawiał się plan zwiedzania samego Krakowa:
Młodzież poznała historię Zamku na Wawelu jako siedziby władców na tle dziejów Polski; wygląd zewnętrzny budowli i jej cechy charakterystyczne; podział pomieszczeń ze względu na funkcje oraz wyposażenie komnat prywatnych i sal reprezentacyjnych. Omówiona została organizacja i rola dworu królewskiego, oraz ceremoniał koronacyjny. Zajęcia odbywały się w komnatach parteru, wybranych komnatach II piętra zamku oraz w Skarbcu Koronnym. Omawiane były także geneza i wiodąca rola rycerstwa w epoce kształtowania się państw oraz obyczaje i kultura (epos rycerski, świecka poezja dworska).
Tematem zajęć młodzieży była również postać króla Jana III Sobieskiego. Młodzież poznała najważniejsze fakty i daty z życia tego króla, jego związki z Krakowem oraz pamiątki z epoki, w której żył. Zajęcia prowadzone były w wybranych komnatach: II piętra zamku, wystawy Sztuka Wschodu, Skarbca Koronnego i Zbrojowni oraz w Katedrze.
W trakcie pobytu młodzieży w tym historycznym miejscu jakim jest Wawel omawiane były również źródła wiedzy o najstarszych budowlach (wykopaliska archeologiczne, zapisy kronikarskie, legendy oparte na podaniach ustnych). Młodzież poznała etapy zabudowy wzgórza wawelskiego w okresie przedromańskim i romańskim, relikty architektoniczne. Dodatkową atrakcją było oglądanie programu multimedialnego prezentującego komputerową rekonstrukcję omawianych zabytków architektury . Zajęcia odbywały się na wystawie Wawel Zaginiony.
W trakcie poznawania poszczególnych etapów dziejów historycznej stolicy Polski, młodzież zapoznała się z poszczególnymi okresami w dziejach:
a) Renesans na Wawelu
Zajęcia rozpoczynały się od omówienie podstawowych
idei humanizmu, czasu i miejsca powstania stylu renesansowego, roli
mecenatu dla rozwoju kultury, a także tematów i technik artystycznych.
Na podstawie wybranych dzieł (malarstwo, tkanina artystyczna, rzemiosło
artystyczne) młodzież zapoznała się z charakterystycznymi motywami
dekoracyjnymi oraz zasadami kompozycji, a także mecenatem królów: Zygmunta
I i Zygmunta Augusta.
Zajęcia prowadzone były w komnatach I i II piętra zamku.
b) Barok na Wawelu
Młodzież zapoznała się z wczesnym okresem panowania króla Zygmunta III Wazy i wprowadzonym pod koniec XVI wieku nowym sposobem urządzania wnętrz, założeniami stylu barokowego i miejscem jego powstania. Prowadzący zajęcia zwrócił uwagę na cechy polskiego i zachodniego malarstwa barokowego. Zajęcia odbywały się w salach barokowych na II piętrze północnego skrzydła zamku. Lekcja dodatkowo została wzbogacona o wiadomości o kolejnych fazach baroku, które następnie prześledzono w Katedrze.
Kultura muzyczna dworu królewskiego
Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z rozwojem muzyki polskiej, począwszy od wczesnośredniowiecznych antyfonarzy po muzykę dworską doby renesansu. Uczestnicy śledzili rozkwit muzyki religijnej (tworzonej przy katedrze krakowskiej) i świeckiej, od pierwszych pieśni aż po tańce wykonywane podczas uczt i balów na dworze królewskim.
Mitologia na obrazach i tkaninach wawelskich
Młodzież zapoznała się z postaciami i wydarzeniami mitologii greckiej i rzymskiej: bohaterami wojny trojańskiej, epizodem pożaru Troi, Marsem - bogiem wojny, przygodami Odyseusza oraz Herkulesem i jego pracami.
Arrasy Zygmunta Augusta
Przechodząc przez komnaty królewskie uczestnicy
wyjazdu poznali pojęcie mecenatu kulturalnego władcy, dowiedzieli się
o kolekcjonerskiej pasji ostatniego Jagiellona oraz jego największym
kulturalnym zamierzeniu - fundacji arrasów do dekoracji zamku wawelskiego.
Omówione zostały dzieje kolekcji tkanin, od zamówienia w warsztatach
Brukseli po czasy współczesne, technika wykonania, ich walory dekoracyjne oraz
tematyka przedstawień.
Zajęcia odbywały się w wybranych komnatach I i II piętra zamku.
Wątki biblijne na tkaninach wawelskich
Uczniowie zapoznali się z przyczynami pojawienia się tematów biblijnych w sztuce oraz postaciami dworu królewskiego związanymi z reformacją. Prowadzący wraz z ks. Opiekunem przybliżyli postaci i historie biblijne (Lot, Mojżesz, Noe, prorok Eliasz, król Achab) oraz symbole religijne.
Śladami św. Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski
W salach zamkowych, związanych z królową Jadwigą, przewodnik przypomniał fakty historyczne leżące u podstaw jej wyboru na tron Polski i poprzedzające jej przybycie do Krakowa. W "sali Jadwigi i Jagiełły" opowiadał o jej koronacji i początkach panowania, o przybyciu Władysława Jagiełły, jego chrzcie i ślubie z Jadwigą. W części gotyckiej zamku na I piętrze omówiony został okres wspólnego panowania obojga królestwa w jego publicznym i prywatnym aspekcie. Ta lekcja została zakończona wędrówką śladami królowej w Katedrze wawelskiej.
Ukoronowaniem poznawania dziejów tego historycznego miejsca była Królewska Katedra na Wawelu.
Katedra Wawelska.
Dzieje Katedry począwszy od ustanowienia na Wawelu siedziby biskupa w 1000 roku po czasy współczesne. Omówione zostały założenia architektonicznych i przemiany stylowych. Młodzież zapoznawała się z wybranymi - najważniejszymi – obiektami. Uczestnicy weszli także na wieżę z dzwonem Zygmunt oraz zeszli do krypt grobowych. Następnego dnia wszyscy wzięli udział w Mszy Św. przy relikwiach św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski. Ks. Opiekun, sprawował Mszę Św. w intencji wszystkich uczestników wyjazdu.
Ks. Michał Ceglarek