Parafia Św. Małgorzaty i Św. Augustyna w Witowie

 

 

NIEDZIELA  NIEDZIELA 25/ 1998- Edycja łódzka
Nowa świątynia w Łękawie

 Na szlaku łódzkiej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę jako ostatnia w naszej archidiecezji znajduje się parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łękawie. Erygował ją bp Wincenty Tymieniecki w 1931r, choć istniała tu wcześniej świątynia modrzewiowa z 1773 r. Niestety, nie zachowała się - spłonęła 26 marca 1941 r. Przez 10 lat parafia pozbawiona była kościoła. Dopiero w 1951 r. na mocy decyzji bp. Michała Klepacza Łękawa otrzymała drewniany kościół z parafii św. Antoniego w Łodzi. 70 furmanek przewiozło ten kościół na miejsce spalonego. Po złożeniu całości budowli, bp Michał Klepacz poświęcił dom Boży dla Łękawy. Mimo radości miejscowej wspólnoty parafialnej, kościół ten z powodu swej drewnianej konstrukcji i braku zabezpieczeń nie rokował nadziei na przyszłość. Dlatego obecny proboszcz, ks. Grzegorz Gogol podsunął parafia­nom myśl o budowie nowego, murowanego kościoła. Po wyrażeniu zgody przez parafian, poinformowaniu o niej Arcybiskupa Łódzkiego, załatwieniu wielu formalności w urzędach Komisja ds. konserwacyjno-budowlanych przyjęła projekt budowy kościoła. Godne pochwały i naśladowania było zaangażowanie parafian, którzy ochotnie przychodzili, by podejmować przeróżne prace, gotowali posiłki dla robotników zatrudnionych tu z południa Polski, ofiarowali drewno z własnych lasów, tak bardzo potrzebne do prac budowlanych i na więźbę dachową. Dodać do tego należy wielką ofiarność finansową parafii, która liczy 900 osób.

20 lipca ub. roku bp Adam Lepa przybył na miejsce budowy, aby wmurować kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas pobytu w Łodzi, 13 czerwca 1987 r. Przed minioną zimą, świątynia była już pokryta dachem. Brak silnych mrozów pozwolił na wcześniejsze wznowienie prac związanych z budową wieży, tynkowaniem wnętrza i założeniem instalacji elektrycznej. W tygodniu przed Niedzielą Palmową został rozebrany ze środka stary kościół i już liturgia Niedzieli Męki Pańskiej sprawowana była w murach nowej świątyni. W ostatnim okresie trwały intensywne prace wykończeniowe w jej wnętrzu, aby przygotować cały obiekt do uroczystego poświęcenia, którego dokonał abp Władysław Ziółek w niedzielę 7 czerwca. Niedziela ta jest zarazem dniem wizytacji kanonicznej tej parafii. Nowo wzniesiony kościół jest pamiątką 10. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi i wotum złożonym Bogu na progu Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa.

O starej świątyni przypomina tylko ten sam obraz Matki Bożej Łękawskiej wiszący nad głównym ołtarzem. Za wielki trud i ofiarność należą się słowa uznania księdzu proboszczowi Grzegorzowi i całej wspólnocie parafialnej.

Ks. Krzysztof Nalepa