NIEDZIELA 38 / 2001 - Edycja łódzka

Ku czci św. Augustyna

Każdego roku niedziela po 28 sierpnia – dniu wspomnienia św. Augustyna – jest w kościele św. Małgorzaty w Witowie dniem drugiego odpustu. Trzeba powiedzieć, że ściąga on od bardzo wielu lat sporo ludzi. Niegdyś żyjący tu norbertanie rozpowszechnili kult tego wielkiego świętego, bowiem stworzona przez niego reguła zakonna jest drogowskazem dla tego zakonu. Jak podają dawne przekazy św. Augustyn tu w Witowie stał się orędownikiem spraw ludzkich przed Bogiem: bronił przed różnymi nieszczęściami.

Tegoroczna uroczystość przypadła na dzień 2 września. Sumę odprawił i kazanie wygłosił ks. kan. dr Waldemar Kulbat. W swym słowie wskazał na zbieżności pomiędzy życiem i czasami św. Augustyna a naszymi. Problemy współczesne św. Augustynowi: błędne nauki, sekty, pogoń za materializmem i przyjemnościami są problemami i naszych czasów. Święty ten ukazuje jaką drogę mamy obrać i Kto tak naprawdę daje szczęście człowiekowi. Po kazaniu Celebrans poświęcił wieńce dożynkowe.

Na odpust do Witowa przybyła tradycyjnie piesza pielgrzymka z Piotrkowa Tryb. a także kapłani z dekanatu sulejowskiego i pracujący niegdyś w Witowie.

Trzeba jeszcze dodać, iż dzień odpustu był pożegnaniem się proboszcza z parafianami. Ks. kan. Tadeusz Jędrzejak po 9 latach pracy został skierowany na probostwo parafii Chrystusa Króla w Zgierzu. W Witowie zastąpi go ks. kan. Grzegorz Gogol pracujący dotąd jako proboszcz w Łękawie. Uroczyste objęcie przez niego parafii nastąpiło w niedzielę 9 września.

Ks. Krzysztof Nalepa