NIEDZIELA 3 / 2003 - Edycja łódzka

KS. ROCH ŁASKI -WIERNY BOGU I OJCZYŹNIE

„Historia archidiecezji łódzkiej również posiada wiele kart zapisanych przez życie kapłanów męczenników, czy to w czasie II wojny światowej, czy też już po jej zakończeniu. Do duszpasterzy, o których nie można zapomnieć, należy ks. Roch Łaski, więzień obozu w Dachau, po wojnie proboszcz w Witowie, zamęczony przez UB. Ten, kto prześledzi jego życie naznaczone stygmatem cierpienia, może nazwać go męczennikiem. Trzy lata temu, w maju 1999 r. przypadła 50. rocznica jego śmierci, obchodzona uroczyście w Witowie, natomiast w roku 2002, w sierpniu minęła 100. rocznica urodzin tego kapłana" (ze Wstępu do książki).

Ks. Krzysztof Nalepa jest autorem niewielkiej broszury poświęconej postaci ks. Rocha Łaskiego. Wydana w ostatnich dniach 2002 r. publikacja zawiera życiorys Kapłana, opis uroczystości w Witowie jemu poświęconych oraz osobiste świadectwo i wykaz dokumentacji. Będzie cennym źródłem informacji dla katechetów i osób zainteresowanych historią łódzkiego Kościoła.