Jan Paweł II nauczyciel wszechczasów

W 31 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra dzieci Szkoły Podstawowej w Witowie im. Jana Pawła II uczciły pamięć swojego wielkiego Patrona. Uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami najpierw wzięli udział w uroczystej Mszy Św. sprawowanej w kościele parafialnym w intencji beatyfikacji Patrona ich szkoły. Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły. Obchody rocznicy wyboru swojego Patrona na głowę Kościoła, społeczność uczniowska połączyła uroczystym ślubowaniem klasy pierwszej. W części artystycznej dzieci zaprezentowały postać Jana Pawła II jako nauczyciela wszechczasów.

Dzieci były zawsze bliskie sercu Papieża. Nie tylko mówił o nich, ale i kierował słowo do nich samych. W grudniu 1994 r., w Roku Rodziny, zdobył się na niespotykany w dziejach Kościoła gest. Napisał specjalny list do dzieci. Wpatrując się w przygotowania betlejemskiego żłóbka, a jeszcze bardziej w Jezusa Chrystusa, który przychodzi na ziemię jako Dziecko, napisał do dzieci piękne i ciepłe słowa o tym, że on sam też kiedyś był dzieckiem: „Jeśli dzisiaj piszę o tym wszystkim do was, drogie dzieci, to czynię to dlatego, że i ja sam byłem przed wielu laty takim samym dzieckiem jak wy…” Niezwykłym orędziem papieskim były też słowa Jana Pawła II skierowane z okazji Dnia Dziecka, które zostały wypowiedziane w Kwangju, w Korei Południowej dnia 4 V 1984 r. Powiedział wtedy: „Dzisiaj ja, Jan Paweł II, jako przedstawiciel Jezusa, jako biskup Rzymu, daję swą miłość każdemu chłopcu i dziewczynce Korei: każdemu, bez żadnej różnicy. Głoszę waszą ludzką godność jako dzieci Bożych, stworzonych do tego, by uczestniczyć na zawsze w Bożej miłości. Głoszę wasze prawa, bez względu na to, jak małe lub bezbronne jesteście; głoszę obowiązki, które towarzyszom waszym prawom, a które powołane jesteście wypełniać z miłości, by chronić prawa innych. Szczególną miłością darzę każde dziecko, które cierpi, które jest samotne, które jest opuszczone, zwłaszcza to, które nie ma nikogo, kto by je kochał i o nie zadbał”.

Patrząc na dzieci z Witowskiej  Szkoły Jana Pawła II możemy śmiało powiedzieć, że są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością,
która bez przerwy się otwiera.

Ks. Michał Ceglarek