Sanktuarium Maryjne Matki Bo瞠j Zwiastowania

Parafia 安. Ma貪orzaty i 安. Augustyna w Witowie

CHRZEST 名I邛Y

"Id嬈ie na ca造 鈍iat i g這軼ie Ewangeli wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, b璠zie zbawiony." (Mk 16,15-16)

Dziecko do Chrztu 安i皻ego nale篡 zg這si przynajmniej dwa tygodnie przed uroczysto軼i przynosz帷 do kancelarii:

1.     Wyci庵 aktu urodzenia dziecka z Urz璠u Stanu Cywilnego (orygina do wgl康u)

2.     Metryk 郵ubu ko軼ielnego rodzic闚 dziecka, gdy 郵ub by w innej parafii (w przypadku ma鹵e雟twa nie sakramentalnego, gdy istniej przeszkody do zawarcia 郵ubu ko軼ielnego - za鈍iadczenie o zawarciu kontraktu cywilnego)

3.     Nazwiska i imiona Rodzic闚 Chrzestnych z adresem zamieszkania

4.     Za鈍iadczenie z parafii rodzic闚 chrzestnych, 瞠 s praktykuj帷ymi katolikami.

Przypominamy, i Rodzicami Chrzestnymi nie mog by:

bullet niewierz帷y czy osoby innej wiary,
bullet osoby niepraktykuj帷e,
bullet 篡j帷y na kontrakcie cywilnym lub bez 瘸dnego 郵ubu,
bullet nie bierzmowani i nie posiadaj帷y 鈍iadectwa z katechezy,
bullet prowadz帷y gorsz帷y tryb 篡cia.

Kodeks Prawa Kanonicznego (kanony 872-874) o Rodzicach Chrzestnych:

Kanon 872

Przyjmuj帷y chrzest powinien mie, je郵i to mo磧iwe, chrzestnego. Ma on doros貫mu towarzyszy w chrze軼ija雟kim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawi do chrztu oraz pomaga, 瞠by ochrzczony prowadzi 篡cie chrze軼ija雟kie odpowiadaj帷e przyj皻emu sakramentowi i wype軟ia wiernie z陰czone z nim obowi您ki.

Kanon 873

Nale篡 wybra jednego tylko chrzestnego lub chrzestn, albo dwoje chrzestnych.

Kan. 874

1. Do przyj璚ia zadania chrzestnego mo瞠 by dopuszczony ten, kto:

1 jest wyznaczony przez przyjmuj帷ego chrzest albo przez jego rodzic闚, albo przez tego, kto ich zast瘼uje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencj pe軟ienia tego zadania;

2 uko鎍zy szesna軼ie lat, chyba 瞠 biskup diecezjalny okre郵i inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, 瞠 s逝szna przyczyna zaleca dopuszczenie wyj徠ku;

3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyj掖 ju sakrament Naj鈍i皻szej Eucharystii oraz prowadzi 篡cie zgodne z wiar i odpowiadaj帷e funkcji, jak ma pe軟i;

4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5 nie jest ojcem lub matk przyjmuj帷ego chrzest.

2. Ochrzczony, nale膨cy do niekatolickiej wsp鏊noty ko軼ielnej, mo瞠 by dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako 鈍iadek chrztu.